Święto Paschy w Mierzynie

Na terenie Ośrodka Wypoczynkowego firmy Amica w Mierzynie mieszkają w domkach Ukraińcy, którzy uciekli z ojczyzny przed trwającą wojną. 24 dzieci z opiekunami – są to głównie ich mamy – świętowali w Polsce prawosławną Wielkanoc, czyli Paschę, a uroczysty czas wzbogaciła pomoc i obecność pracowników Amiki i Fundacji Amicis, którzy na święta wspólnie przygotowali dla gości z Ukrainy upominki i wsparcie rzeczowe.

Udostępnienie ośrodka w Mierzynie rodzinom Ukraińców zatrudnionych w spółkach Grupy Amica, które podjęły trudną decyzję o wyjeździe ze swojej ojczyzny to jeden z filarów systemowej pomocy firmy dla uchodźców. Ponadto, firma wyposaża w sprzęt AGD wiele innych miejsc pobytu utworzonych przez różne organizacje, instytucje czy klasztory.

Wzorem pracodawcy, w pomoc angażuje się też wielu pracowników. Efektem takiej oddolnej akcji była zbiórka przeprowadzona wśród załogi przed świętami wielkanocnymi. W ramach świątecznego prezentu dla wszystkich dzieci, które przebywają w Mierzynie, dzięki zgromadzonym środkom udało się zakupić dodatkowo nowe buty, bluzy i słodycze. Odzew był duży, a do akcji przyłączyła się też nasza fundacja, dzięki czemu świąteczny dar mógł być jeszcze bardziej imponujący.

W piątek przed Paschą dzieci z mamami zaproszono do świetlicy ośrodka, gdzie czekały już wolontariuszki zaangażowane w akcję, w tym prezes Fundacji Amicis, Małgorzata Rutkowska. – Będziemy w tych dniach z wami – powiedziała, mając na myśli czas świąt w kościele prawosławnym. – Jesteśmy gotowi wam pomagać, jak długo będzie taka potrzeba, ale mam głęboką nadzieję, że następne święta będziecie mogli spędzić w swojej ojczyźnie, ze swoimi rodzinami.

Dzieci otrzymały paczki przygotowane pod kątem ich indywidualnych potrzeb. Oprócz praktycznych prezentów Ukraińcom wręczono też piłki, misie, a także wiosenne kwiaty.