Doceniamy pracowników domów pomocy społecznej

Regularnie staramy się wspierać dom pomocy społecznej w Wielkopolsce. Doskonale znamy bolączki tych placówek, ich mieszkańców, a także pracowników. Aby zawodowo pomagać osobom starszym, schorowanym i niepełnosprawnym, trzeba być bardzo empatycznym i cierpliwym, a obecnie na całą specyfikę pracy w DPS-ach nakładają się okoliczności wynikające z pandemii. W związku z tą szczególną sytuacją postanowiliśmy przekazać pracownikom placówek z Chojna i Nowej Wsi mały sprzęt AGD ( to, czego naprawdę potrzebowali – były to blendery ręczne, miksery, tostery, opiekacze i czajniki.) jako symboliczny wyraz uznania dla ich pracy.

– Jako wolontariuszki odwiedzamy domy pomocy społecznej i przekonujemy się wtedy, jak szczególnego zaangażowania kadry opiekuńczej i medycznej wymagają ich mieszkańcy, zwłaszcza osoby niepełnosprawne – mówi członkini Fundacji, Ewa Kadzińska. – Współpracując z tymi placówkami na co dzień, postanowiłyśmy w tym trudnym czasie symbolicznie nagrodzić za tę trudną pracę ludzi, których autentycznie podziwiamy.

Domy Pomocy Społecznej, których pracowników symbolicznie doceniła Fundacja, to placówki przeznaczone dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Mają pod swoją opieką około 140 osób. W Nowej Wsi przebywają kobiety, a w Chojnie – mężczyźni.

– Pracownicy domów pomocy społecznej w czasie pandemii pracują ze szczególną ostrożnością i w dużym napięciu– powiedziała dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi, Lucyna Białys-Grzyll. – Nasi podopieczni odczuwają psychicznie, że doszło do nietypowej sytuacji. Od marca nie mogą wyjeżdżać do rodzin na urlopy. Wracając z leczenia szpitalnego, po powrocie podlegają kwarantannie. Część z nich ciężko to wszystko znosi, a naszej opieki potrzebują cały czas. Miło nam, że Fundacja Amicis, która wiele razy wspierała naszą placówkę i naszych podopiecznych, dostrzegła i doceniła także naszą pracę.